STRES CYFROWY – CO TO?

Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w całej Europie. Optymizmem nie napawa fakt, że z roku na rok przybywa osób, które odczuwają stres w pracy. Jeszcze w 2020 roku, w skali globalnej, stresujących sytuacji przynajmniej raz w tygodniu doświadczało 62 proc. pracowników. Według badania „People at Work 2022: A Global Workforce” firmy ADP, rok później, wskaźnik zestresowanych pracowników zwiększył się o 5 punktów procentowych i wynosił 67 proc. Blisko co piąty ankietowany Polak przyznał, że stresu w pracy doświadcza każdego dnia. 

 

Stres w pracy w dużej mierze ma związek z nowymi technologiami. W tej perspektywie mówimy o tak zwanym stresie cyfrowym. Zjawisko to dalece wykracza jednak poza środowisko służbowe. W pracy uczestniczymy w spotkaniach online, wykonujemy telefony do kontrahentów i różnych interesariuszy, ale  po godzinach niewiele się zmienia. Każdego dnia korzystamy z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i szeregu aplikacji. Wielu z nas praktycznie nigdy nie rozstaje się z telefonem komórkowym. Zabieramy go wszędzie, nawet na trening, do stołu czy do łóżka.

 

Choć może się wydawać, że stres cyfrowy jest znakiem naszych czasów, po raz pierwszy został zdefiniowany już w 1984 roku. Wówczas był on tłumaczony jako „współczesna choroba adaptacyjna spowodowana niemożnością radzenia sobie z nowymi technologiami komputerowymi” (raport Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, za: Brod C. Technostress: the human cost of the computer revolution. Addison-Wesley, Reading USA 1984). W 2008 roku definicję stresu cyfrowego wyraża się następująco:

 

Stres cyfrowy to „doświadczenie stresu podczas używania nowoczesnej technologii informacyjnej przez użytkowników tej technologii”. 

 

Niemal każdy z nas przyzwyczajony jest już poniekąd do informacyjnego przeciążenia. Natłok informacji, które spływają na nas każdego dnia, to nasza rzeczywistość. Ciągłe przebywanie „pod telefonem” czy blisko komputera sprawia, że cały czas jesteśmy online. Często występującą konsekwencją jest więc zaburzenie równowagi między pracą a życiem, na co szczególnie narażone są osoby wykonujące pracę zdalną w domu. Wraz z upowszechnieniem się tej formy pracy, i przy niedostatecznej znajomości skutecznych sposobów na work-life balance w pracy zdalnej, stres cyfrowy – choć znany jest od lat – zaczął zataczać znacznie szersze kręgi. Zachwianie równowagi między obowiązkami służbowymi a domowymi, nieumiejętne zarządzanie czasem skutkujące poczuciem ciągłego bycia w pracy i „stania na służbowym posterunku” sprawia, że wielu z nas nie potrafi wypoczywać po pracy i doświadcza chronicznego stresu.

 

Stres cyfrowy – czym jest? Jak się ochronić? (praca.pl)