Pierwsze kroki na rynku pracy – o czym warto pamiętać?

Rynek pracy obfituje w wiele ofert zarówno dla osób z wieloletnim doświadczeniem, jak i świeżo upieczonych absolwentów i studentów. Weryfikacja firmy, do której aplikujesz, udział w targach pracy, budowanie doświadczenia, podejmowanie stażu, praktyk, wolontariatu – to tylko przykładowe działania, jakie możesz wykonać, stawiając pierwsze kroki w swojej branży.

 

Krok 1 – Sprawdź informacje o firmie, do której aplikujesz

Profile pracodawców zamieszczone na stronie Pracuj.pl, zakładka „Kariera”, firmowa strona www – w sieci jest wiele miejsc, w których można dowiedzieć się więcej o wybranej organizacji. Poznaj misję, cel i działalność firmy, jej historię, kierunek rozwoju. Zweryfikuj, czy jest to zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

 

Krok 2 – Bierz udział w kursach, stażach, praktykach, wolontariacie

Przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia okazuje się czasem brak doświadczenia. Nie rezygnuj z ofert stażu, praktyk czy wolontariatu. To, że nie otrzymasz wynagrodzenia za swoją pracę, nie oznacza, że nic nie zyskasz. Przeciwnie! Poznasz branżę, nauczysz się wielu praktycznych rzeczy, rozwiniesz nowe kompetencje. Odbywając kursy i szkolenia, zdobędziesz umiejętności, które potem możesz wyszczególnić w swoim CV.

 

 

Krok 3 – Przyjdź na targi pracy

Uczestnictwo w targach pracy ma wiele zalet, m.in.: masz okazję porozmawiać z rekruterami, pracodawcami, przedstawicielami różnych firm. Dzięki temu możesz zweryfikować wiedzę zaczerpniętą np. z Internetu. Możesz też zostawić swoje CV na stanowisku reprezentującym danego pracodawcę.

 

 

Krok 4 – Ucz się na błędach i nie zniechęcaj się!

Mówi się, że sukces jest sumą porażek, z których wyciągnąłeś naukę. Dlatego nie zrażaj się, kiedy np. po odbyciu rozmowy rekrutacyjnej telefon milczy. Przeanalizuj jeszcze raz pytania i odpowiedzi, a następnie wyciągnij wnioski na przyszłość. Nawet jeśli popełniłeś jakiś błąd albo stres przejął nad Tobą kontrolę – jest to okazja, by przećwiczyć daną sytuację i  na kolejnym spotkaniu zaprezentować się znacznie lepiej.

 

Przeczytaj również, co należy wiedzieć o zwolnieniu chorobowym: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec